close

Miniatúrne kengury

Miniatúrne klokany

Kengura červenokrká

Ahojte, sme miniatúrne klokany, kengury červenokrké. Okolo nášho názvu je veľa chaosu. Aby bolo teda jasné, klokan je nespisovné slovo z českého jazyka, správne sa má hovoriť po slovensky kengura. Ale keďže to je pre detské jazýčky krkolomné, tak na to zabudnite, volajte nás kľudne klokanmi.  Ďalšia vec my vlastne po správnosti ani nie sme kengury, ale wallaby.  V našej domovine, v Austrálii totižto majú pre kengurovité dva názvy – kangaroo a wallaby. Kengury sú naši väčší bratranci, majú dlhé nohy, nos aj uši. Nevedia sa správať, boxujú sa navzájom a nevedia pekne jesť. Žerú trávu. Celé zle. 

My, wallaby, pochádzame z Tasmánie, sme menší, zdvorilejší, nikomu neničíme  úrodu a najradšej máme lesné prostredie, kde papáme listy. Docela radi ohrýzame kôru zo stromov, preto ich treba pred nami chrániť. Často sa nás starostliví návštevníci pýtajú, či nám nie je v zime chladno. Vedzte, že nie, pretože aj my pochádzame z chladnejších hôr a lesov a navyše nám narastie na jeseň zimná srsť. Radšej bežkáme po vonku ako zatvorení v chlieviku. Sme ale takmer jediný druh kengúr, ktorý takéto počasie znesie... 

Patríme medzi vačkovce, to znamená, že svoje detičky – klokaniatka vychovávame vo vaku. Maličké sa narodia ako drobné fazuľky, vo vaku pijú mliečko a až keď sú dostatočne veľké, z vaku vykuknú. Potom sa tam chvíľu vozia ako v kočáriku a vyhupnú až keď vedia skákať.  

AKTUÁLNE SA VO VAKU U VALENTÍNKY NACHÁDZA MALÉ MLÁĎATKO! =)