close

Lamy Alpaky

Lama Alpaka


Tiež sa čudujete, čo sú to za čudá-judá? Dlhé tenké krky, tenučké nožičky, veľké očiská a huňatá srsť. To môžu byť jedine lamy alpaky. Ich domovinou je Južná Amerika, hlavne jej hornaté časti. Vo svete žijú 4 druhy lamy a mini lamy alpaky sú najmenším z nich. Dorastajú do výšky 75 – 95 cm. Ich príbuzné, lamy krotké, sú i trikrát také veľké. Keď sme pri tých príbuzných, viete o tom, že lamy majú v rodine ťavy? Áno, lamy alpaky sú zároveň najmenšími ťavami, hoci nemajú hrb. 

A prečo sa nachádzajú aj u nás na FarmaPARKU? Sú hospodárskymi zvieratkami. Chov lamy sa rozšíril pre ich výnimočne hebkú vlnu, najkvalitnejšiu na svete. Pohladkajte si ich a ucítite to sami. Ľudia ich tiež chovajú, pretože mäso z lamy sa z tradičného pokrmu stalo špecialitou luxusných reštaurácií.

U nás ale tieto zlatučké tvory nejeme. Sú to veľmi inteligentné zvieratá, veď im to aj srší z očí. Všimli ste si tie mihalnice? Sme si istí, že by ste tiež také chceli. Okrem toho, mini lamy alpaky všetko riešia s veľkou eleganciou. Ešte aj chodenie na WC. Na potrebu si vyberú jedno sympatické miestečko a chodia na veky vekov už len tam. Dokonca si budúce lamie mamičky vedia korigovať a posúvať čas pôrodu tak, aby im to vyšlo na slnečné počasie. Navyše, každého, koho by chov lamy zaujímal, poteší, že sú to veľmi nenáročné zvieratká. Zjedia málo, nebývajú choré a sú nenápadne tiché. Proste dokonalosť sama o sebe. 


Farmaparkárske

Za čo Vás budú lamy alpaky milovať?

Lamy alpaky sa isto potešia, ak sa k ich výbehu priblížite s krmivkom v ruke a necháte ich, aby si ho uchmatli. Veľmi tiež ocenia, keď zaboríte pršteky do ich hustej hrivy. Lamy sú priateľské a spoločenské, radi sa vám tiež votrú do záberu, kde, vyškerené, ukážu svoje krivé zuby. 

Čo nerobiť?

Lamy veru nemusia, keď ich niekto naháňa alebo chytá za zadok. Na to sú extrémne háklivé a reflexívne vykopávajú nohou. Preto to buď nerobte, alebo im nestojte priamo v rane. Našťastie majú na nohách iba mäkké vankúšiky, takže aj prípadný kopanec prežijete bez ujmy.

Neopľuje ma?

Isto ste už počuli o tom, že lamy pľujú. Oni sa tak medzi sebou hádajú, a hádku vyhrá ten, kto zasiahne súpera. Akurát nepľujú sliny, ale, fujha, zvratky, takže to nenormálne smrdí. Na ľudí by si to ale nedovolili. Radšej im však nestojte v palebnej línii, keď si medzi sebou riešia otázku hierarchie v stáde. 

Naše Lamy

Naše Lamy

Tobi

Zdravím vospolok, volám sa Tobi. To meno som dostal kvôli bielemu písmenku T, ktoré mám na čele, takže si to iste ľahko zapamätáte. Narodil som sa v Brne v Lamacentre Hády a som taký mladý dospelák. Frajerku nemám, spoločnosť mi robí brat Andy (nie, nie je to baba, aj keď má dlhé vlnité vlasy). K môjmu háru, som alpaka v type huacaya, to znamená, že mám účes typu ovčí afro výbuch. Zaborte si pršteky a nebudete chcieť už v živote hladkať nič iné.

Naše Lamy

Andy

Moje meno je Andy a som o niečo mladší a o niečo slušnejší brat drzáňa Tobiho. Ten sa stále chváli, že má luxusnú vlnu, v tomto ho však ešte dokážem tromfnúť. Som alpaka typu suri. Suri alpaky majú splývavú vlnu, ktorá vyzerá ako keby som si zrovna rozplietol vrkôčiky. Mäkká ako kašmír, hladká ako hodváb, to je ona. Aby ste mali predstavu, 100 gramov mojej vlny by po spracovaní stálo 20 eur (!!!), Tobiho „len“ okolo 15 eur. Je to preto, lebo sme extrémne zriedkavým zjavom, môžeme sa narodiť aj rodičom typu huacaya, aj rodičom typu suri, ale nestáva sa to často. Jediné, čo ma jeduje, že sa mi do lokničiek stále dostáva seno a vetvičky.

Naše Lamy

Lama alpaka ako domáci miláčik

Lama alpaka je zdomácnená lama, ktorá obýva také miesta, akými sú farma s alpakami či ZOO. Síce sme spomínali, že chov lamy nie je náročný, no predsa sa za domáce zvieratko, najmä nie do bytu, vôbec nehodí. Ak ste si tieto zvieratká zamilovali, príďte si ich pohladkať k nám do FarmaPARKU.