close

Zdrobnené kačičky

O plemene Zdrobnená kačička

Zdrobnené kačičky sú najmenším plemenom domestikovaných domácich kačíc. Tieto kačičky nemajú žiaden hospodársky význam, v minulosti sa v Holandsku však využívali kvôli výraznému hlasovému prejavu ako volavky divokých kačíc. V Anglicku a Škótsku sa takto využívajú podnes, u nás sú skôr okrasným plemenom. Zo všetkých plemien kačíc má samica zdrobnenej kačičky najvýraznejší hlasový prejav, káčer si naopak iba kváka "popod nos".

Zdrobnené kačičky sa chovajú v nespočetnom množstve farebných rázov. Hmotnosť kačíc je okolo 800 gramov, pripomínajú vypasenejšieho holuba. Kačičky vedia veľmi dobre lietať, ale pokým sú na svoje prostredie zvyknuté a nehrozí im nebezpečenstvo, nemajú potrebu túto svoju schopnosť využívať. Preto im netreba zastrihovať krídla. Ako každé kačičky, i tieto sa veľmi radi kúpu. K svojmu najväčšiemu hobby nepotrebujú veľké jazierko, uspokoja sa i s malou nádobou. Ale pokým ho majú, predvádzajú neuveriteľné akvabelové vystúpenia. Kačičky nie sú náročné ani na ubytovanie. Bez problémov prežívajú i krutejšie zimy, vadí im len hlboký sneh, v ktorom sa im zle chodí. A radosť im vie pokaziť i zamrznuté jazierko, preto využívajú každú možnosť kúpania sa v čerstvej vode.

Zdrobnená kačička má zachovaný materinský inštinkt, na jar si vyhľadá dutinu stromu, poprípade iný úkryt, kde nanesie vajíčka. Na týchto sedí  26 až 27 dní. Káčatká si potom vodí a príkladne sa o ne stará. Celkovo ide o veľmi vďačné plemeno kačičiek, vhodné i pre začínajúcich chovateľov. Je naozaj okrasou i toho najmenšieho jazierka.