close

Andulky

Krátko o andulkách

Andulka sa odborne volá papagájec vlnkovaný. Patrí k najmenším druhom papagájov na svete. Andulky sú vysoké asi 18 cm a ľahučké, vážia len 30 – 40 gramov. Do našich domácností či na farmy „prileteli“ z Austrálie, kde sú veľmi rozšírené. Nájdete ich v blízkosti vodných plôch, na miestach, kde majú dostatok potravy. Nevyhýbajú sa ani „ľudským územiam“, ako sú parky, práve naopak. Sú veľmi spoločenské a hravé. Aj u nás na FarmaPARKU sa budú tešiť z vašej spoločnosti a zobať vám priamo z ruky. Navyše sú nenáročné a odolné, preto patria medzi najobľúbenejších vtáčích domácich miláčikov. Andulky si takisto vyberáme pre ich pestré sfarbenie. Typické farby pre tie divo žijúce sú zelená a žltá. Zvýrazňujú ich modré pierka a čierne vlnky, ktoré vidno najmä na hlave, chrbte a krídlach. Dnes už ale môžete vidieť aj dominantne modré andulky, v zajatí sa totiž podarilo vyšľachtiť rôzne farebné mutácie. Bez ohľadu na to, akej sú farby, sa andulky o svoje pierka vzorne starajú. Sú veľmi čistotné, rady sa kúpu a vzájomne si pierka preberajú. Chcete vidieť, ako to robia? Príďte sa pozrieť do FarmaPARKU.

Farmaparkárske

Za čo Vás budú andulky milovať?

Podíďte ku klietke s prosom v ruke a budú Vám z nej doslova zobať. Andulky sú veľmi zvedavé, takže ich nemusíte nútiť, samé si Vás prídu obzrieť. S pomocou skúseného animátora Vám sadnú na ruku a môžete ich sledovať, ako si preberajú semiačka.


Čo nerobiť?

Andulky sú malinké a krehké, preto s nimi zaobchádzajte veľmi opatrne. Dotýkajte sa ich jemne, „nepučte” ich v dlani. Tieto vtáčiky sú „urozprávané“, stále štebocú, majú veľa energie, ktorou Vás radi nabijú. Sú na návštevníkov zvyknuté, ale zároveň sú opatrné. Chvíľu im trvá, kým Vám začnú dôverovať, preto ich nestresujte hlukom či prudkými pohybmi pri klietke. Ich srdce si nezískate ani tým, že ich budete rušiť na ich bidielkach. Pristupujte k nim pomaly a pokojne, a nebudú mať dôvod od Vás utekať. Andulky tiež kŕmte len krmivkom, ktoré vám dá animátor. 

Neďobne ma?

Ak áno, tak len veľmi jemne, z lásky, alebo preto, že sa hrajú. Vystrašiť to môže najmä malé deti, dospeláci „ďobnutie“ ani necítia. Malinké andulky majú veľmi slabé zobáčiky, a preto patria k bezpečným zvieratkám. Krmivko im podávajte z vystretej dlane, z ktorej si ho zobáčikom uchmatnú.

Andulka ako domáci miláčik

Andulky sú veľmi spoločenské a v mnohých ohľadoch nenáročné vtáčiky. Môžete ich mať v klietke vo vnútri aj vonku. Nemusí byť vyhrievaná, no mala byť chránená pred vetrom a mrazom. Nech je aj dosť veľká, teda aspoň 100 cm dlhá, 80 cm vysoká a 40 cm široká. Nezabudnite ju vybaviť bidlami, miskou na kŕmenie, napájačkou, kúpeľničkou a hračkami, ktoré spríjemnia prostredie.

Na stravu sú andulky takisto nenáročné, stačí im kŕmna zmes, ktorú pre ne zoženiete v obchode so zvieracími potrebami, vitamíny a nejaké ovocie a zelenina. Pozor si však dajte na to, čo andulky jesť nemôžu. 

PRE KOHO JE ANDULKA VHODNÁ

Andulky sú pre svoju nenáročnosť vhodné i pre začínajúcich chovateľov, bez ohľadu na to, či ide o dospelých alebo deti. Dožívajú sa 7 až 15 rokov, pri výbornej starostlivosti aj viac. Spoločnosť vám teda budú robiť dlhú dobu. 

Ak je to možné, klietku im umiestnite mimo pre andulky škodlivých pár z varenia, prievanu, a tam, kde si môžu užívať Vašu spoločnosť. Počítajte ale s tým, že celý deň „nezavrú zobák“.


ODCHOV

Andulky radšej nechovajte osamote. Sú spoločenské, a ak budú minimálne dve, nebudú vyžadovať toľko Vašej pozornosti. Dobrou voľbou je zaobstarať si samca a samičku alebo dvoch samcov. Výhodou je, že si rozumejú aj s inými druhmi vtákov, s ktorými môžu zdieľať klietku. Ak je menšia, je vhodné andulky vypúšťať, nech si polietajú po byte. Dajte ale pozor, aby vám neuleteli či nezjedli niečo, čo by im ublížilo.