close

Nandu pampový

Krátko o Nandu Pampovom


Nandu pampový je vták, ktorý nelieta, za to vie veľmi rýchlo utekať, až rýchlosťou 60 km/h. So svojou výškou do 1 a pol metra a váhou od 15 do 30 kilogramov patrí k väčším zvieratkám na FarmaPARKU. Tento príbuzný pštrosov a emu sa k nám dostal až z východnej časti Južnej Ameriky. Domovom pôvodne nazýval Brazíliu, Bolíviu, Argentínu, Paraguaj či Uruguaj. Zdržiavajú sa na rozľahlých pastvinách či pampách v nižších polohách, kde nachádzajú potravu. Živia sa rastlinami, ovocím či semenami. Nepohrdnú ani hmyzom a menšími stavovcami. Dá sa povedať, že zožerú, čo im príde pod ruku, aj poľnohospodárske plodiny, z čoho farmári nie sú veľmi nadšení. Radi za zdržiavajú blízko vody, na hniezdenie im totiž vyhovujú vlhké miesta. Nandu pampový je veľmi spoločenský tvor. Žije v skupinách, dokonca sa často zhromažďuje a tvorí zmiešané stáda s inými veľkými zvieratami, ako sú jelene. Všade, kam príde, aj u nás vo FarmaPARKU, je ozdobou. Nandu pôsobí veľmi vznešeným a elegantným dojmom, keď sa nesie na svojich dlhých nohách. Vták je hnedej až sivej farby, medzi samcami a samičkami nie je veľký rozdiel. Samce majú akurát čierny krk. Vo FarmaPARKU dokonca chováme veľmi vzácne biele nandu s modrými očami. Hoci nemá chvostové perá, vyzerá jeho perie ako štýlová sukňa. A keď sa na vás pozrie svojimi nevinnými očami, okamžite vás dostane. Príďte sa na ne pozrieť do FarmaPARKU.Farmaparkárske

Za čo Vás budú nandu milovať?

Podíďte k ich výbehu s púpavou v ruke a budú sa z vás veľmi tešiť. Nandu sú priateľské a spoločenské, najmä tie naše vo FarmaPARKU majú radi deti, preto isto prídu, aby sa s Vami zoznámili. S pomocou skúseného animátora ich môžete aj pohladkať. 

Čo nerobiť?

Hoci sme ich opísali ako všežravé, nekŕmte ich iným krmivom ako tým, ktoré Vám dá animátor . Niektoré potraviny im naozaj škodia. Deti do 10 rokov by nandu nemali kŕmiť z ruky, pretože sú veľmi rýchle. Namiesto toho je vhodné im krmivko zhodiť z výšky, nandu ho budú chytať aj vo vzduchu, len aby si ho uchmatli skôr ako kamarát vedľa,

Neublíži mi?

I keď samce radi v období párenia ukazujú svoju dominanciu pred samičkami, nandu nie je agresívny vták. Od nebezpečenstva skôr utečie, než naň zaútočí. Netreba ale zabúdať na to, že je to divý a dosť veľký tvor. Zobák však na obranu nepoužíva, ale za to kope. Napriek tomu, že sa to pri pohľade na jeho nožičky nezdá, dokáže dospelý nandu kopnúť poriadne silno. Preto k nim do ohrady určite nepreliezajte.  

Nandu ako domáci miláčik

Možno ste aj vy zachytili príbeh pána, ktorý cestuje s nandu po Európe. Takisto ich vídať v ZOO a na farmách. Napriek tomu nie sú vhodné ako domáce zvieratká. Sú divoké a zatiaľ s nimi ľudia nemajú toľko skúseností, aby ich dokázali „vycvičiť“, správne sa o ne starať, a chovať ich napríklad na dvore.