close

Indický bežec

Indický bežec

Ahoj, my sme indickí bežci. Sme kačičky, ktoré sú zaujímavé svojím neobyčajným vzhľadom. Na rozdiel od ostatných kačíc chodíme vzpriamene, podobne ako tučniaky. Umožňuje nám to rýchly pohyb na súši. Sme veľmi aktívne kačičky, celý deň pobehujeme po farme alebo v záhradke, a hľadáme niečo „pod zub“. Boli sme vyšľachtené vo východnej Ázii, odkiaľ si nás zobrali európski moreplavci. Vtedy sme ani netušili, koľko úloh nám súčasní Európania pridelia. 

V prvom rade sme ľahké nosné kačice, pričom znesieme okolo 150 vajec ročne (áno, i kačacie vajcia môžete jesť, len ich treba tepelne spracovať). Daňou za tento rekord je, že nie každá z nás má zachovaný pud sedenia na vajciach. Asi nás to nebaví. Indický bežec má totiž dobu liahnutia až okolo 28 dní.

Chutné je aj naše mäso, ktoré je chudšie ako u iných kačíc. Akurát je ho predsa len menej, takže nás, prosím, nejedzte. Používajú nás i na výcvik ovčiarskych psov, väčšinou šteniatok, ktorým by dospelé ovce mohli ešte ublížiť, alebo ich zastrašiť. 

K našej popularite veľmi prispelo, že sme kačky mäsožravé. Jednoznačne uprednostňujeme živočíšnu potravu pred rastlinnou. Čo presne my, indické bežce, žerieme? Celý deň hľadáme zobákom v medzierkach skryté slimáky a slizniaky. Pritom nedevastujeme zeleň a nejeme samotnú záhradku. Tým veľmi tešíme ekologických záhradkárov. 

No a v neposlednom rade nás, indické bežce, ľudia chovajú pre potešenie, aby sme skrášlili a oživili ich záhrady. Veď sa dobre pozrite. Indický bežec má dnes mnohé farebné rázy. Vyšľachtené boli napríklad hráškovo žltý, strieborný či modrý s divokým sfarbením. 

Chceli by ste, aby vám tiež po dvore behali také krásne kačičky? Potešíme vás, indický bežec nie je náročný na chov. Viete, čo všetko potrebuje indický bežec, ako ho chovať? Radi sa prebehneme, preto musíme mať dostatočný priestor. Doprajte nám aspoň 700 m2 sviežej trávnatej plochy, ideálne pod stromami, aby sme mali trochu tieňa. Tiež milujeme vodu, v ktorej si namáčame potravu, kúpeme sa i párime. Ak nemáš rybník, postav nám nádrž, hoci aj z väčšej plastovej debničky, kde nám budeš pravidelne meniť vodu.

A ako dlho vám budeme robiť radosť, koľko sa dožíva indický bežec? Ak sa o nás budete dobre starať, budeme s vami 8 - 12 rokov.